Požár hospodářského stavení v obci Chroboly, části obce Leptač

25.11.2013 12:34
JIHOČESKÝ KRAJ - (24. listopadu 2013) V sobotu 23. listopadu 2013 přijalo v 21:44 hodin Operační středisko HZS Jihočeského kraje od Policie ČR informaci o požáru hospodářského stavení v obci Chroboly, části obce Leptač na Prachaticku. K požáru byly ihned s cisternami a automobilovým žebříkem vysláni profesionální hasiči ze stanice Prachatice, svolány dále byly jednotky SDH obcí Chroboly, Lhenice, Brloh a Ktiš.
 
Již po necelých deseti minutách od oznámení obdrželo operační středisko z místa zásahu od velitele první informace. Požár zachvátil hospodářskou část stavení o půdorysu 10 x 20 metrů. Hořela kompletně celá stodola včetně patra a půdy. Zasahujícím hasičům se podařilo ze stavení zachránit všechna hospodářská zvířata. Kromě stavení a jeho vybavení shořelo však osobní auto zaparkované uvnitř. Díky profesionálnímu zásahu všech hasičů se povedlo uchránit od požáru obytnou část objektu, nebyla zraněna žádná osoba.
 
Vzhledem k rozsahu požáru a počtu zasahujících jednotek byl v 22:19 hodin vyhlášen druhý stupeň poplachu.
 
U rybníka vzdáleného přibližně jeden kilometr od požářiště jednotky SHD zřídily čerpací stanoviště. Voda pak byla k požáru dopravována jak kyvadlově cisternami, tak dálkovou dopravou vody hadicemi. Příslušníci HZS z prachatické stanice na požářiště v průběhu hasebních prací dodávali dýchací techniku. Velitelem zásahu byl vyžádán také osvětlovací balón.
 
V 22:49 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je lokalizován – je pod kontrolou hasičů, dále se nešíří a zasahující síly a prostředky jsou na požářišti v dostatečném množství. Po půlnoci, kdy ještě stále pokračovaly dohašovací práce, zásah ukončily jednotky SDH obcí Chroboly, Brloh a Ktiš. Okolo druhé hodiny z požářiště odjela jednotka SDH obce Lhenice, na požářišti zůstala pouze prachatická profesionální jednotka.
 
V tuto chvíli vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody předběžně na Kč 1 500 000,-.
 
V neděli okolo sedmé hodiny ranní proběhlo na požářišti střídání zasahujících hasičů, kdy profesionály noční směny „C“ vystřídala nová směna „B“. Hasiči stále pokračovali v dohašování. K dalšímu střídání pak došlo po poledni. V 15:07 hodin velitel zásahu nahlásil úplnou likvidaci požáru.
 
V noci na pondělí krátce po druhé hodině ranní však do Leptače vyjely opět osádky dvou cisteren profesionálních hasičů z prachatické stanice. Hasiči dohašovali znovu rozhořené ohnisko v krovu shořelé stodoly. Prachatická jednotka je v tento okamžik stále na místě.
 
Vzniklá škoda byla zvýšena na Kč 1 700 000,-, hodnota uchráněného majetku činí Kč 1 200 000,-. Příčina vzniku požáru je stále v šetření.
 
Vendula Matějů
 
tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje
 

—————

ZpětTOPlist